O indiańskim dziedzictwie kulturowym w Collegium Maius

Pochwałom na cześć dr Radosława Palonki nie było końca. Bynajmniej nie była to tylko kurtuazja a wyraz szczerej wdzięczności za jego pracę i pasję, którą dzieli się on na co dzień ze studentami i współpracownikami.

Dnia 24 listopada 2015 r., o godzinie 16:00 w piwnicach Collegium Maius została otwarta wystawa fotograficzna „W poszukiwaniu indiańskiej przeszłości". Zdjęcia autorstwa Konrada Słabońskiego powstały w ramach projektu archeologicznego prowadzonego w Kolorado (USA). Kierownikiem tego pionierskiego w dziejach polskiej archeologii projektu jest dr Radosław Palonka, który skoncentrował się na regionie Sand Canyon – Castle Rock położonym na mitycznym „dzikim zachodzie". Prace grupy archeologów i studentów Instytutu Archeologii UJ realizowane są w starożytnych osadach Indian Pueblo z XIII wieku n.e.

Podczas wernisażu o samym projekcie a także przygotowaniach do wystawy opowiadali prof. Krzysztof Stopka – dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, prof. Andrzej Mania – prorektor UJ ds. dydaktyki oraz prof. Krzysztof Ciałowicz – dyrektor Instytutu Archeologii UJ. Sporym zaskoczeniem dla zgromadzonych na wernisażu było wystąpienie w języku polskim konsula generalnego Stanów Zjednoczonych, Waltera Braunohlera.

Na wystawie prezentowane są zdjęcia z dotychczasowych badań projektu. Do tej pory dokumentacja objęła około trzydzieści stanowisk z dobrze zachowaną starożytną architekturą kamienną, do prac zastosowano nowoczesne techniki badawcze, jak skanowanie laserowe i badania geofizyczne, przeprowadzono również pierwsze wykopaliska archeologiczne. Polski zespół odkrył także nieznane wcześniej przykłady sztuki naskalnej, malowideł i petroglifów, m.in. przedstawienia szamanów i wojowników, sceny polowań na bizony i jelenie oraz symbole klanowe.

 

Wystawa czynna w Piwnicach Collegium Maius do 31 stycznia 2015, w godzinach od 9 do zmierzchu. Serdecznie zapraszamy!


Data opublikowania: 15.10.2015
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski