Wernisaż wystawy: Credo - Wspólnoty chrześcijańskie w Jerozolimie

Termin: 09.05.2017
Miejsce: Piwnice Collegium Maius – Kawiarnia „U Pęcherza”

Jerozolima to miasto o wyjątkowej, wielokulturowej tradycji. Niestety od roku 1967 „kwestia Jerozolimy” stopniowo ewoluowała w jeden z najbardziej skomplikowanych problemów społeczno-politycznych współczesnego Bliskiego Wschodu.

W ramach projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki realizowanego właśnie w Ziemi Świętej przez Michała Ziemowita Busko powstała niezwykła dokumentacja zdjęciowa. Autorką barwnych i  nastrojowych fotografii jest Dominika Zarzycka.

W centrum zainteresowań badawczych i fotograficznych znalazła się Bazylika Grobu Świętego - to jest najważniejsze miejsce w lokalnej, żywej chrześcijańskiej tradycji, przestrzeń kultu podtrzymującego kolektywną tożsamość jerozolimskich chrześcijan oraz symbol ich przywiązania do Ziemi Świętej. To centrum spajające bogate i różnorodne dziedzictwo palestyńskich wyznawców Chrystusa, miejsce ich spotkania, a zarazem wyznacznik chrześcijańskiej identyfikacji.

Świątynia to również centralne miejsce dla całego chrześcijaństwa, cel pielgrzymek milionów wiernych i nieoceniony skarb dziedzictwa kulturowego dla świata chrześcijańskiego.

Wystawa zatem stanowi nie tylko dokumentację zdjęciową, ale sama w sobie jest niezwykle ciekawą opowieścią o życiu, jakie toczy się każdego dnia w centralnym miejscu bliskowschodniego chrześcijaństwa.

Zapraszamy na wernisaż wystawy, który rozpocznie się 9 maja o godz. 17.00 w Sali Kazimierza Wielkiego w Piwnicach Collegium Maius.

Data opublikowania: 04.05.2017
Osoba publikująca: Jakub Osiecki