Fryderyk Chopin i Jane Stirling, Szkocja 1848 - wystawa

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy organizowanej w Muzeum UJ, przygotowanej we współpracy z Fundacją "Projekty z kulturą".

Wystawa fotograficzna Fundacji "Projekty z kulturą" zatytułowana „Fryderyk Chopin i Jane Stirling. Szkocja 1848” przybliża miejsca związane z pobytem kompozytora w Szkocji w 1848 roku. Część z nich to domy, w których nasz Wielki Romantyk gościł dzięki uprzejmości Jane Stirling, jej rodziny i przyjaciół. Fotografie autorstwa Jakuba Orłowskiego przedstawiają obiekty unikatowe, często niedostępne dla publiczności, takie jak legendarny Calder House, New Kippenross House (miejsce urodzenia Jane Stirling), czy sypialnię Chopina w mieszkaniu dr. Łyszczyńskiego przy Warriston Crescent 10 w Edynburgu.

Poza wernisażem planujemy również cykl wykładów i spotkań pt. „W samo południe z Fryderykiem Chopinem i Jane Stirling”, które rozpoczną się w marcu.

poniedziałek 5 marca 2018 godz. 12.00: pani Paulina Pieńkowska z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z Warszawy z wykładem pt. „Rola Jane Wilhelminy Stirling w życiu Fryderyka Chopina oraz w kultywowaniu dziedzictwa i pamięci o kompozytorze”.

wtorek 13 marca 2018 godz. 12.00: pani Wioletta Kolbusz-Lasa z Muzeum UJ Collegium Maius „Chopiniana w kontekście muzealnym. Muzeum UJ Collegium Maius”.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy, który rozpocznie się w dniu 6 lutego 2018 r. o godz. 15 w piwnicach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, który zostanie uświetniony występem zespołu tańców szkockich Comhlan.

Data opublikowania: 22.01.2018
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski